Ārstnieciskās spējas
Irbenes ir skābeni rūgtas, ar savelkošu efektu, tāpēc šīs ogas ir nepamatoti aizmirstas. Irbeni īpaši mīl slāvu tautas, Krievijā un Ukrainā tā ir apdziedāta tautas dziesmās, minēta teikās un ticējumos un to uzskata par skaistuma un mīlestības simbolu. Vārdotāji to uzskatīja par maģiskām spējām apveltītu krūmu, kam tikai pieskaroties, sieviete tiek atbrīvota no visām nelaimēm. Skaistumu un plastiskumu vairojošs krūms. Pie irbenes gāja iegūt un atgūt izredzēto cilvēku, jo tā izplata pievilcības vibrācijas, kas viegli pāriet no cilvēka uz cilvēku. Irbenes zarus izmanto kāzu rituālos kā mīlestības un saticības simbolu.
Senajā Ēģiptē un Romā irbeni ne tikai apdziedāja dzejnieki, bet tās augļus lietoja arī dziedniecībā. Kareivīgie romieši irbeni lietoja kā efektīvu asinis apturošu līdzekli. Bulgārijā to izmantoja ne tikai kā asinis apturošu līdzekli, bet arī ginekoloģiskas asiņošanas gadījumā, savukārt ziedus izmantoja kuņģa un zarnu trakta slimību ārstēšanā. Jau tad ievēroja, ka ūdenī ievietots zars ilgi saglabā ūdeni svaigu.
Kas tik noderīgs ir šajā mazajā sarkanajā ogā?
Kauliņā ir 21% ļoti vērtīgas eļļas, kas bagāta ar A vitamīnu. A vitamīns atjauno ādu, nostiprina un uzlabo redzi, veicina normālus vielmaiņas procesus.
Irbenes ir bagātas ar C vitamīnu. C vitamīns stiprina imūnsistēmu un pazemina sliktā holesterīna līmeni, kā arī novērš trombu veidošanos asinsvados.
Irbenes ir bagātas arī ar dzelzi un fosforu, kas nepieciešams, lai stiprinātu kaulus un stimulētu smadzeņu darbību.
Irbenes satur arī cinku un mangānu, kas uzlabo vielmaiņu un stimulē aizsardzības funkcijas organismā.